Žijete nebo se chystáte na výlet do severních Čech? Máme pro vás tipy na vyhlídky, které určitě stojí za to. S sebou pak doporučujeme přibalit turistický dalekohled.
České středohoří
Milešovka, Sedlo, Buková hora, Lovoš, Radobýl… co mají společného? Jsou to hory v Českém středohoří. Kterou z nich navštívit a proč?
Milešovka je nejvyšší horou Českého středohoří, šplhá do výšky 837 m. n. m. Nabízí kruhový výhled na celé okolí, je dobré si přivstat, spousta lidí sem jezdí už na východ slunce. Dostanete se sem z několika směrů: z obcí Velemín, Bílka nebo Černčice. Trasa není dlouhá, zato převýšení je náročnější, takže například z Velemína počítejte asi 2,5 hodiny na výstup. Nahoře vás čeká restaurace, ale také rozhledna. A nezapomeňte se obléct, Milešovka patří k největrnějším místům v Česku a k těm nejbouřlivějším - její přezdívka je Hromová hora.
Sedlo (723 m. n. m.) - čtvrtá nejvyšší hora Českého středohoří. Svůj název dostala podle tvaru sedla, ať už se díváte z jakékoliv strany. Vystoupat na vrchol se vám podaří například z obce Liběšice od nádraží.
Vzácnými rostlinami porostlý Lovoš (570 m. n. m) leží kousek od Lovosic. Na vrcholku je bistro a čeká na vás výhled na celé labské údolí kolem Lovosic, Litoměřic i na Píšťanské jezero.
Na Radobýl (399 m. n. m.) se dostanete po žluté trase od železniční zastávky Žalhostice. Tahle hora má svůj typický vzhled, je holá a na vrcholu je mohutný kříž. Výhled budete mít na Litoměřice a Lovosice, ale i na vrcholky Českého středohoří. Hora je spjatá se jménem českého básníka Karla Hynka Máchy, odkud si všiml požáru v Litoměřicích. Údajně se při hašení napil zkažené vody a později zemřel na infekční onemocnění.
Bukovou horu poznáte podle vysílače na vrcholku. Ale je odtud i skvostný výhled na Labe a do krajiny - konkrétně z Humboldtovy vyhlídky. Výhled můžete spojit s procházkou. Například z Těchlovic do Velkého Března je to asi 10 kilometrů. Nebo můžete pokračovat na nedalekou Víťovu rozhlednu u Náčkovic. Jen pozor, zde je otevřenou pouze od pátku do neděle.
V Českém středohoří můžete objevovat i další vrcholky:
- z Vysokého Ostrého budete mít před sebou zvlněné Labe jako na dlani,
- nikdy nezamrzající Boreč vás překvapí hlavně při zimních toulkách,
- Kalvárie je přírodní rezervací s nevšední faunou a flórou,
- na Varhošti je železná rozhledna.
Porta Bohemica - tak se nazývá kaňon podél řeky Labe, kde se nachází množství vyhlídek, stačí se poohlédnout v mapě.
Hora Říp
Na Říp (455 m. n. m) bychom nezapomněli. Bájnou horu, kterou najdete kousek od Roudnice nad Labem. Její typický tvar poznáte z dálky. Na hoře vás čeká nejen výhled do krajiny, ale také známá románská rotunda sv. Jiří. A vyzkoušejte střelku kompasu, vlivem magnetovce obsaženém v čediči, můžete zpozorovat její výchylku.
Tiské skály a okolí
Jestli se chcete kochat nádhernou krajinou, která vás překvapí v každém ročním období, zajeďte do Tiských skal, do Tisé, nebo obce Ostrov. Zdejší skály vám nabídnou krásný výhled na jižní stranu s vrcholky Českého středohoří, i na severní Německou. Vystoupejte třeba na Děčínský sněžník.
Hřensko a Pravčická brána
Nenechte se odradit davy turistů, přivstaňte si a vydejte se na Pravčickou bránu. Čeká vás středně náročný výšlap a za odměnu se budete kochat přírodními krásami bez lidí. Během procházky je několik míst s vyhlídkou, od samotné Pravčické brány budete mít také dokonalý rozhled.
Máte vlastní tip na vyhlídku, rozhlednu nebo zajímavé místo, kam berete dalekohled? Klidně i v Ústeckém kraji? Napište nám a my ho do článku doplníme. :) Podělte se s dalšími čtenáři.