Při výběru fotoaparátů, televizí, počítačů nebo nové ledničky je třeba zohlednit hodně faktorů. Většina z nás si ale poradí, protože všichni přibližně tušíme, co který údaj v informacích o produktu znamená a rychle poznáme, jestli výrobek odpovídá našim potřebám, nebo ne.
U dalekohledů už si tak jistí nejsme. Je to dáno tím, jak jsou opomíjené. Ale i v jejich případě bychom měli vědět, co kupujeme.
Neocenitelný pomocník na dlouhé roky
Dalekohled potřebujeme, protože proměňuje obyčejné zážitky v neobyčejné. S ním se dostaneme do kontaktu i s takovými přírodními úkazy, které by nám kvůli nedokonalosti oka coby zrakového orgánu zůstaly navždy skryty.
Musíme si být ale jistí tím, k čemu chceme dalekohled využít, aby nám dobře posloužil. Když si dobře vybereme, dostaneme neocenitelného pomocníka na dlouhé roky.
Následující přehled různých typů dalekohledů vám pomůže udělat si obrázek.
4 základní typY dalekohledů
Turistické: To jsou panorámata!
Co si musí přibalit každý správný turista před velkým výšlapem? Binokulární turistický dalekohled ve skořepinovém nebo textilním pouzdře. Není nutné jej vždy balit do batohu, lepší je přehodit brašnu s dalekohledem přes rameno. Tak je dalekohled připravený k okamžitému použití, pokud chcete identifikovat jednotlivé vrcholy pohoří nebo pokud spatříte na protější hoře partu kamzíků.
Technické vybavení? Zvětšení postačuje 7x, 8x, nejvýše 10x. Proč tak málo, když jsou na výběr i 20x a více? Totiž, mějte na paměti, že hodně vysoké přiblížení neznamená nutně jen výhodu. Jednak se tím zmenší zorné pole, takže pozorovat můžete jen bodové objekty. A jednak větší přiblížení přináší zvýšený třes obrazu. Při delším pozorování s vyšším přiblížením se pak může dostavit nepříjemná únava očí.
U informací o dalekohledech se setkáte se dvěma čísly – například 8 x 42. První číslo indikuje přiblížení, jak jsme si již uvedli. Druhé číslo znamená průměr čoček objektivu v milimetrech. Právě zmíněných 42 milimetrů (až například 50) je pro turistický dalekohled dobrá volba.
MYSLIVECKÉ: Na tý louce zelený, pasou se tam jeleni
S pohybujícími se objekty je potíž. Na ty potřebujete hodně velký zorný úhel, proto jestli máte zájem pozorovat zvěř, musíte ustoupit z nároků na velké zvětšení. Totéž platí pro milovníky sportů, kteří chtějí vidět klíčové akce i ze zadních sedaček.
Zvolte modely s širokým zorným polem a vysokou světelností - 8 x 42, 7 x 50 nebo 8 x 56 – to jsou nejžádanější parametry právě mysliveckých dalekohledů.
Hvězdářské: Padá hvězda, něco si přej!
Hvězdářské dalekohledy jsou úplně jiná kategorie. Pozorujeme s nimi na velkou dálku, a to většinou při špatných světelných podmínkách. Kde najít tajemství perfektního pozorování? Podle Nohavici pan Kepler „hledal až nalezl v hvězdářských triedrech“ – a dobře udělal! Hranolové přenosné binokuláry menších rozměrů se systémem odrazných hranolů (tedy triedry) jsou pro začátečníky na pozorování noční oblohy to nejlepší.
Doporučili bychom opět 7x50, 10x50, 8x56, 8x42. S kvalitním „dělem“ spatříte hvězdy i na šedavé městské obloze. Za hranicemi města si užijete více – v létě si vychutnáte meteorický roj, v zimě krásná souhvězdí Býka i Blíženců. Celoročně pak máte šanci vidět pás Mléčné dráhy i planety, jako je Merkur nebo Saturn. Úchvatnou podívanou vám samozřejmě také poskytne Měsíc - nejlépe když se nachází v úplňku :)
Zkušenější pozorovatel následně přechází na klasický hvězdářský dalekohled robustní konstrukce s nezbytným stativem. Tyto dalekohledy pak známe pod názvem teleskopy.
Pro sportovce: Země na pravoboku!
Pro náruživé námořníky a aktivní sportovce bychom doporučili určitě voděodolné dalekohledy. I při špatných povětrnostních podmínkách nabízí tyto hermeticky utěsněné a dusíkem plněné přístroje vynikající obraz.
Ideální parametry: 7 x 50, 10 x 50 a 8x42.